You are here: Home » Badania ilościowe » Jak przygotować ankietę w Formularzu Google?

Jak przygotować ankietę w Formularzu Google?

Tym wpisem rozpoczynam cykl o tym, jak przygotować ankietę z wykorzystaniem darmowego Formularza Google (znanego także jako Google Form). Często dostaję pytania o to, jak „to wyklikać”. Więc dziś – specjalnie na prośbę moich Czytelników – krótki przewodnik, krok po kroku.

Formularz Google – prostota i dużo możliwości

Zacznę jednak od tego, że Formularz Google to ani narzędzie idealne, ani bardzo zaawansowane. Nie ma wielu funkcji, które mają płatne rozwiązania – to fakt. Ale…

  • jest darmowe
  • jest dość proste

I na początek naprawdę wystarczy 🙂

Formularz Google w ramach konta

Żeby utworzyć pierwszy Formularz, musisz mieć założone konto Google, np. pocztę Gmail. Kiedy jesteś zalogowany/a do poczty Gmail, w prawym górnym rogu znajdziesz ikonkę składająca się z 9 kropek. Po kliknięciu w nią, zobaczysz wszystkie dostępne usługi w ramach Google i tam musisz wybrać „Dysk” (lub „Drive”, jeśli masz wersję angielską).

Tworzenie Formularza Google na Dysku

Kiedy już przejdziesz do widoku Dysku Google, w pasku po lewej kliknij przycisk z takim dużym kolorowym plusem – w ten sposób będziesz mógł/mogła utworzyć nowy dokument.

W menu, które się rozwinie, wybierz „Więcej”, żeby zobaczyć „Formularz” (lub „Form”). Kliknij i…. JUŻ. Formularz utworzony.

Dopasuj Formularz Google do swoich potrzeb

Dokument, który utworzyłeś/łaś jest zupełnie pusty. Teraz czas, żeby dopasować go do Twoich potrzeb, a właściwie – zbudować od zera.

Pierwsze, co zobaczysz po utworzeniu Formularza to miejsce na wpisanie tytułu oraz opisu badania (wraz z celem). Zadbaj o to, żeby były one proste, zrozumiałe i zachęcające. Jak to zrobić, pisałam w artykule o najczęstszych błędach w ankietach.

Od razu wyświetli się także propozycja pierwszego pytania. Można je dowolnie edytować, ale o tym opowiem więcej w kolejnym wpisie poświęconym samym pytaniom.

Funkcjonalności Formularza Google

Teraz krótko przedstawię Ci podstawowe funkcjonalności Formularza, żeby już nic nie było dla Ciebie zaskoczeniem. Zacznę od omówienia menu po prawej stronie pierwszego pytania, które pojawiło się automatycznie po utworzeniu Formularza.

Dodawanie pytań do Formularza Google

Żeby dodać  kolejne pytanie, kliknij plusik w kółeczku. Zawsze utworzy się pytanie domyślne, czyli jednokrotnego wyboru. W każdej chwili jednak możesz je zmienić.

Import pytań do Formularza Google

Pytania możesz zaimportować z innego już istniejącego narzędzia. Funkcja ta umożliwia wybór pytań, które chcemy przenieść. Jest to bardzo przydatne, jeśli np. na początku realizacji zobaczysz, że 1-2 pytania są do poprawy. Możesz więc utworzyć nowy Formularz, przenieść pytania z poprzedniego i poprawić te, które tego wymagają, lub dopisać je na nowo.

Dodawanie tytułu i opisu do Formularza Google

Standardowo tytuł i opis znajdują się na początku, jednak możemy chcieć dodać je także w środku narzędzia, żeby zapowiedzieć nową sekcję i wprowadzić zasady, które będą obowiązywać, np. test konceptów.

Zasady obowiązują tutaj dokładnie takie same, jak w tytule i opisie na początku – im krócej i prościej, tym lepiej.

Wstawianie obrazka do Formularza Google

Formularz umożliwia nam wstawienie obrazka i opisanie go tytułem. W ten sposób możemy np. zaprezentować jakiś projekt, przedmiot, który będzie oceniany, ale też… możemy dodać np. tekst w formacie obrazka, żeby uatrakcyjnić wizualnie ankietę. Pamiętaj tylko, żeby tych „uładniaczy” nie było za dużo, bo będą one rozpraszać i niepotrzebnie wydłużać ankietę (respondent będzie musiał więcej scrollować).

Obrazki możemy dodać z różnych miejsc: z dysku komputera, z aparatu, z adresu URL, z folderu „Zdjęcia” na komputerze, z Dysku Google oraz wyszukać w Google. Pamiętaj tylko, wyszukując zdjęcia, żeby sprawdzić, czy mają licencję, która umożliwia Ci ich wykorzystanie.

Kiedy już wybierzemy zdjęcie, w lewym górnym rogu mamy trzy kropki.

Klikając w nie, rozwja się dodatkowe menu. Możemy w nim zmienić położenie obrazka (lewa strona, wyśrodkowanie, prawa strona), możemy również zmienić obrazek lub usunąć. Uwaga, usunięcie (kliknięcie w symbol kosza) sprawi, że usuniemy obrazek i tytuł, a nie tylko zdjęcie.

Dodawanie filmu do Formularza Google

Formularz Google umożliwia także dodanie filmu, ale tylko z serwisu YouTube. Jeśli więc chcesz dodać własny film, musisz najpierw opublikować go na YouTube.

Możesz taki film wyszukać lub wkleić do niego link.

Podobnie, jak w przypadku zdjęć, po wybraniu filmu, w lewym górnym rogu mamy trzy kropki.

Po kliknięciu w nie, rozwijają się dodatkowe menu. Możemy tam zmienić położenie miniatury filmu (lewa strona, wyśrodkowanie, prawa strona), możemy również zmienić film lub go usunąć. Uwaga, usunięcie (symbol kosza) sprawi, że usuniemy film oraz tytuł, a nie tylko film.

Dodawanie sekcji do Formularza Google

Sekcje pozwalają uporządkować ankietę, podzielić ją na logiczne całości. W ten sposób respondent czuje się pewniej, bo „wie, gdzie jest”. Tak jak wyżej pisałam, że można dodawać tytuły i opisy między pytaniami, tak samo można tworzyć sekcje.  Różnica jest taka, że kolejny tytuł jest traktowany przez Google jako kolejny, taki sam element, jak np. pytanie, gdy tymczasem sekcja stanowi oddzielną całość. Jest więc wyświetlana na osobnym ekranie, a dodatkowo, o czym dowiesz się w kolejnym wpisie, można na poziomie pytań jednokrotnego wyboru robić przejścia do odpowiednich sekcji. Warto więc tworzyć je tak, by znajdowały się w nich pytania, na które pewne grupy osób będą mogły odpowiedzieć.

Przykład: Zaczynamy od pytania o to, czy ktoś ma zwierzaka. Jeśli ktoś odpowie, że ma psa – przechodzi do sekcji z pytaniami o posiadanie psa, jeśli ktoś zaznaczy w odpowiedziach, że ma kota – przechodzi do sekcji z pytaniami o posiadanie kota. Jeśli ktoś zaznaczy, że nie ma ani psa, ani kota, przejdzie do sekcji z pytaniami o to, dlaczego ich nie posiada.

W nowo utworzonej sekcji dodaj tytuł (prosty i czytelny), a jeśli to konieczne, możesz także dodać jej opis.

Sekcję możesz przenosić, duplikować (czyli będą dwie takie same z tymi samymi pytaniami), usuwać lub scalać z sekcją, która została utworzona powyżej w Formularzu. Uwaga, jeśli np. po trzecim pytaniu utworzysz sekcję, automatycznie będzie to sekcja nr 2, a pytania 1-3 trafią do sekcji nr 1.

Odpowiedzi w Formularzu Google możesz łatwo obejrzeć

Odpowiedzi są dostępne w zakładce „Odpowiedzi”, obok zakładki „Pytania”.

Można je również obejrzeć w arkuszu kalkulacyjnym Google, który łatwo utworzysz klikając zieloną ikonę (zielony kwadrat z białym krzyżykiem). W arkuszu kalkulacyjnym odpowiedzi każdej z osób będą ułożone w wierszu, a nagłówki kolumn będą opisane kolejno pytaniami z Formularza.

Formularz zawiera opcję akceptowania odpowiedzi, jednak na potrzeby ankiety badawczej nie jest ona wymagana.

Ustawianie grafiki w tle i kolorów

Po prawej stronie na górze obok zdjęcia (lub avatara, jeśli nie dodałeś/łaś zdjęcia) możemy wybrać, jak będzie wyglądał nasz Formularz. Możemy, korzystając z opcji „Dostosuj motyw” wybrać zdjęcie, które pojawi się w tle na górze Formularza oraz kolorystykę tła. Jest to ciekawa opcja pozwalająca na dopasowanie wyglądu do tematyki, jakiej dotyczy, ale nie przesadzałabym tutaj z kolorami, żeby nie rozpraszały uwagi badanego.

Podgląd Fortmularza Google

Korzystając z funkcji „Podgląd” możemy zobaczyć, jak będzie wyglądała nasza ankieta „oczami respondenta”. Warto z niej korzystać, żeby sprawdzać, czy finalny efekt to jest to, o co nam chodziło.

Ustawienia Formularza: Ustawienia – Ogólne

Jak zawsze w dokumentach Google, mamy też ustawienia.

Ogólne dotyczą tego, w jaki sposób mają być zbierane dane oraz co ma się z nimi zadziać po zebraniu.

Zaznaczenie pierwszej opcji będzie wymagało zalogowania się i pozostawienia przez badanego swojego adresu mailowego. Użycie tej opcji rekomenduję tylko wtedy, gdy w zamian za pozostawienie kontaktu i wypełnienie ankiety jesteśmy w stanie zaoferować jakąś korzyść. Jeśli nie, taka prośba może spowodować zwiększenie wskaźnika odrzuceń. Dodatkowo, musimy pamiętać, że w ten sposób badanie przestaje być anonimowe. Nie obiecujmy zatem anonimowości, jeśli prosimy o podanie adresu mailowego.

Należy także pamiętać, że adres mailowy jest daną osobową, która powinna być zbierana i przechowywana zgodnie z RODO.

Po zaznaczeniu opcji „Zbieraj adresy e-mail” możemy również wybrać dodatkową, która sprawi, że respondent na podany adres otrzyma kopię swoich odpowiedzi. Nie zaznaczajmy tej opcji, jeśli nie chcemy, żeby badany miał ich podgląd. Standardowo nie zaznaczam tej opcji w ankietach online.

W wyjątkowych sytuacjach, kiedy chcemy np. badać członków jakiejś organizacji, możemy wymóc, żeby ankieta była dostępna tylko dla osób zalogowanych. W innych sytuacjach nie ma takiej potrzeby.

Ostatnia sekcja „Osoby wypełniające formularz mogą:” odnosi się do tego, co mogą respondenci zrobić po wypełnieniu ankiety i zapisaniu wyników.

  • Pierwsza opcja umożliwia edycję zapisanych wyników. W przypadku badań rynku tej opcji nie zaznaczamy. Chcemy, żeby osoba odpowiedziała raz, zapisała odpowiedzi i nie zmieniała ich w przyszłości.  
  • Druga opcja umożliwia respondentowi zobaczenie odpowiedzi po wypełnieniu.  W przypadku badań rynku nie ma takiej potrzeby, żeby po wypełnieniu ankiety respondenci musieli mieć podgląd całej ankiety.

Opcje wyświetlania ankiety: Ustawienia – Prezentacja

Kolejna sekcja odnosi się do sposobu prezentacji pytań. Z automatu zaznaczona jest opcja pokazująca na końcu link do ponownego wypełnienia ankiety. Jeśli nie chcemy mieć dubli, lepiej ją odznaczyć. W innym wypadku, zachęca osoby do ponownego wypełnienia zakończonej przed chwilą ankiety. Tym samym może doprowadzić do tego, że niektóre osoby wypełnią ankietę dwukrotnie, np. dla zabawy.

Warto natomiast zaznaczyć pierwszą opcję, która umożliwia wyświetlenie paska postępu. Jest to szalenie przydatne, bo pokazuje respondentowi, w którym miejscu ankiety jest. Daje to poczucie kontroli i bezpieczeństwa, dlatego warto z tej opcji korzystać.

W przypadku badań ankietowych nie zachęcam do zaznaczania opcji “Pomieszaj kolejność pytań”, ponieważ ich kolejność nie jest nigdy przypadkowa. Ta opcja ma zastosowanie w sytuacji, kiedy robimy test – sprawdzian umiejętności, kiedy każde pytanie funkcjonuje niezależnie od pozostałych. Tymczasem konstrukcja ankiety zakłada, że pytania są ułożone w sensowną całość.

Dobrze jest także dodać krótkie podziękowanie za udział w ankiecie. Jest na to miejsce właśnie w Ustawieniach.

Formularz jako test: Ustawienia – Test

Możemy również wykorzystać Formularz Google do przygotowania testu, w którym każdej odpowiedzi będą przypisane wartości liczbowe. W badaniach rynku takie rozwiązanie nie ma zastosowania – warto jednak wiedzieć, że jest i na potrzeby ankiety musi być wyłączone.

Zakończenie

Na dziś na tym zakończę wprowadzenie do Formularza Google. W kolejnym wpisie przedstawię rodzaje pytań i opowiem, jak i kiedy stosować każde z nich.

Obraz William Iven z Pixabay

Ważne? Ciekawe? Podziel się z innymi!