You are here: Home » Badania inaczej » Pierwsze urodziny bloga

Pierwsze urodziny bloga

Dokładnie rok temu opublikowałam pierwszy wpis na blogu (możesz go przeczytać tu: Od początku, czyli jak to się w ogóle zaczęło). Był to dla mnie ważny moment, bo po raz pierwszy podzieliłam się swoją wiedzą z Wami! I tak oto 27 postów później mam przyjemność świętować z Wami pierwsze urodziny bloga 🙂

Jest mi niezmiernie miło, że jesteś i czytasz. Dziękuję!

Pierwszy rok bloga

Być może tego tutaj nie widać, ale ten rok był dla mnie czasem walki – ze sobą, z czasem i z materią wszelaką. Bo praca badacza jakościowego nie jest poukładana, nie jest tak zaplanowana, jakby się mogło wydawać. Albo inaczej – miejscami jest bardzo zaplanowana, dopięta na ostatni guzik, ale wokół tego wszystkiego hula sobie chaos 😉 Są okresy wzmożonej pracy i chwilowego rozluźnienia, kiedy trzeba ogarnąć wszystkie pozostałe tematy zawieszone na czas projektu. Musisz wiedzieć, że projekty badawcze angażują mnie bez reszty, dany temat mnie pochłania na tyle, że rozpracowuję go na wielu różnych poziomach i płaszczyznach. Robię research’e w ramach przygotowania do projektu, rozmawiam z klientami, żeby poznać lepiej ich biznes, a potem znów szukam informacji, teorii, wyników badań, żeby jeszcze lepiej zrozumieć uzyskane wyniki i przedstawić wartościowe rekomendacje. Więcej o mojej pracy przeczytasz tutaj: Praca badacza jakościowego.

Dużo badań, dużo ciekawych wniosków

W minionym roku, pierwszym roku bloga, zrealizowałam sporo badań. W dużej mierze były one związane z zakupami, zarządzaniem finansami, a także wspieraniem finansowym organizacji non-profit. I powiem Ci, że pieniądze to jest bardzo ciekawy temat. Badanie wszystkiego, co z nimi związane zawsze przynosi wiele ciekawych wniosków. Na moim fanpage na facebooku znajdziesz cykl #SłownikBadacza i tam prezentuję ciekawe pojęcia i efekty psychologiczne i ekonomiczne. Drugi obszar, który też bardzo wybił się w moich badaniach w ostatnich miesiącach to różnice damsko-męskie. Wiem, wiem – powiesz, że to „oczywista oczywistość”, że kobiety i mężczyźni się różnią. Ale wiesz co? Oni się tak pięknie różnią. Opowiem Ci tutaj o kilku różnicach. Niech urodziny bloga będą dla Ciebie ciekawe i inspirujące!

Uwaga! Wszystkie przedstawione wnioski pochodzą ze zrealizowanych przeze mnie badan jakościowych. Pamiętaj, że wyniki badania jakościowego nie mogą być uogólniane na całą populację.

Wartość pieniądza jest relatywna

Wartość pieniądza jest ciekawym zagadnieniem. Teoretycznie wiemy, ile to jest 10, 50 czy 100 złotych. Wiadomo także, że dla osoby zamożnej 100 złotych ma relatywnie mniejszą wartość, niż dla osoby mającej skromniejsze zasoby. Ale czy wiesz, że różnie postrzegamy wartość w zależności od tego, czego dotyczy? Zobacz, jeśli kupujesz abonament telewizyjny lub dostęp do jakiejś platformy za powiedzmy 50 złotych to może się to wydawać dużo, bo są oferty za 30 czy 40 złotych. Natomiast, gdy idziesz do kina z osobą towarzyszącą to za jednorazowe wyjście płacicie co najmniej 40-50 złotych. I to jest cena ok. Zatem te 50 złotych raz jest postrzegane jako „dużo”, a raz jako „mało”. Smaczku dodaje fakt, że jeśli wykupujesz dostęp do platformy to możesz obejrzeć kilkaset filmów, a przynajmniej jeden dziennie, zupełnie inny. Natomiast, gdy idziesz do kina, oglądasz jeden raz tylko jeden film. Aby zrozumieć te różnice – musimy pomyśleć o tym, że każda z tych sytuacji zakupowych ma inny kontekst.

Pożyczka to pieniądze z przyszłości

Inną ciekawostką związaną z pieniędzmi jest to, że część osób nie traktuje pożyczek pieniężnych lub limitu w karcie kredytowej jako źródeł pieniędzy w swoim życiu. Wszelkiego rodzaju pożyczone pieniądze są jak gdyby wzięciem pieniędzy „z przyszłości”, czyli takich, których się nie ma, ale które będzie się miało. Przynajmniej w założeniach.

Pieniądze z karty znikają szybciej niż z portfela

Coś, o czym pewnie wiesz, ale warto to podkreślić – korzystanie z kart płatniczych sprawia, że łatwiej stracić kontrolę nad zachowaniami zakupowymi. Wynika to z tego, że nie widzimy banknotów i monet, które wydajemy, rzadko także sprawdzamy, ile pieniędzy zostało nam na koncie. Jeśli więc planujesz „zakupowe szaleństwo”, weź ze sobą określoną ilość gotówki i płać nią, zamiast kartą. Oczywiście, gdy już będzie bezpiecznie. Tekst ten piszę w czasie pandemii SARS-Cov-2 i ze względów epidemiologicznych zaleca się korzystanie z kart płatniczych jako bardziej higienicznych.

Kobiety i mężczyźni tak samo lubią wydawać pieniądze

No to jeszcze garść ciekawych wyników związanych z płcią. Mimo że uważa się, iż mężczyźni są bardziej racjonalni, a kobiety częściej robią zakupy kompulsywnie, w jednym z moich badań okazało się, że obie płcie lubią poszaleć na zakupach. Co więcej wszyscy chętnie spełniają zachcianki, przy czym kobiety częściej chcą sprawić przyjemność innym (nie tylko sobie), a mężczyźni przede wszystkim rozpieszczają siebie.

Kobiety bardziej otwarcie mówią o pieniądzach i trudnościach, niż mężczyźni

Zarówno w obszarze problemów społecznych, jak i trudności w życiu osobistym, kobiety chętniej i bardziej otwarcie mówiły o problemach i swoich słabościach. Mężczyźni natomiast bagatelizowali sprawy i choć było wiadomo, że dany temat ich dotyczy, starali się przedstawiać go tak, jakby nie był ich udziałem. Wydaje się, że może to wynikać z tego, że mężczyźni chcą zachować pozór człowieka zaradnego, odpowiedzialnego, nie popadającego w kłopoty.

Przyczyna niepowodzeń: wewnętrzna u kobiet, zewnętrzna u mężczyzn

W jednym z badań zaobserwowałam, że kobiety, kiedy mówią o trudnościach częściej zauważają swoją rolę w ich powstaniu, ale i planie usunięcia. Natomiast mężczyźni częściej przyczynę kłopotów lub niepowodzeń wskazują jako zewnętrzną i niezależną od nich. W tym kontekście biorą zatem mniejszą odpowiedzialność za to, co przytrafia im się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Na zakończenie

Jak Ci się podobał ten nieco inny wpis? Mam nadzieję, że te ciekawostki wydały Ci się interesujące i pokazały, jak fascynujące mogą być badania rynku. Daj znać, jeśli któreś z nich są zbieżne z Twoimi obserwacjami!

Dziękuję, że jesteś i jeszcze czytasz ten wpis!

Życzę Ci wielu ciekawych badań i wartościowych wniosków. A jeśli znasz kogoś, komu wiedza badawcza mogłaby się przydać, zaproś go na bloga, na mój fanpage oraz do grupy Badania rynku by moresearch.

Jeśli jeszcze nie masz, tradycyjnie zapraszam też do pobrania eBooka z pomysłami na badania rynku

Obraz Leo_65 z Pixabay

Ważne? Ciekawe? Podziel się z innymi!