You are here: Home » Analiza danych » Biblioteczka badacza rynku

Biblioteczka badacza rynku

Wczoraj, czyli 23 kwietnia, obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Z tej okazji postanowiłam podzielić się z Wami listą książek, które przydadzą się badaczowi rynku. Oto subiektywna mini biblioteczka badacza rynku.

Dzięki nim można lepiej zrozumieć ludzi oraz ich zachowanie, a tym samym móc więcej „wyciągnąć” z badań . Wiedza w nich zawarta przydaje się przy analizie zebranych danych, ale też w życiu codziennym. Zatem zapraszam na mój subiektywny spis książek potrzebnych badaczowi rynku oraz wszystkim chcącym zrozumieć zachowania innych!

Książka badacza rynku #1: „Człowiek istota społeczna” Elita Aronsona

Jest to podręcznika akademicki, ale napisany w bardzo prosty, przystępny sposób. Jak przystało na pozycję amerykańskiego autora, składa się z krótkich definicji i przykładów, głównie wyników badań społecznych. Brak w niej dywagacji, rozważań, dzięki czemu stanowi po prostu zbiór opisów (wraz z wyjaśnieniami) różnych zachowań ludzkich.

Nie jest to pozycja, którą należy czytać od deski do deski. Jak przystało na podręcznik, można zaglądać do wybranych fragmentów.

Książkę „Człowiek istota społeczna” polecam absolutnie każdemu. Opisane w niej schematy i prawidłowości pozwalają łatwiej zrozumieć zachodzące procesy i zjawiska społeczne oraz zachowanie jednostek w społeczeństwie.

Książka badacza rynku #2: „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” Charlesa Duhigga

Pozycja ta koncentruje się na tym, jak tworzy się nawyk oraz jak działa w praktyce. W oparciu o badania naukowe i case studies z medycyny, biznesu i życia codziennego przedstawia mechanizmy odpowiadające za kształtowanie się nawyków. Zrozumienie tego procesu jest ważne w wielu aspektach.

W ujęciu jednostkowym, zrozumienie specyfiki nawyku pozwala nam pojąć nasze własne zachowania. Umożliwia także zaprojektować jego zmianę, jeśli nam nie służy.

W ujęciu społecznym, zrozumienie sposobu kształtowania i utrzymywania się nawyków pozwala dostrzec, kiedy wspieramy nawyki innych. Co więcej, możemy też zauważyć, jak otoczenie wpływa na to, czy udaje nam się nawyki wytworzyć, czy nie.

Książka dostarcza także perspektywę biznesową. Pokazuje, jak można wykorzystywać nawyki w prowadzeniu biznesu – wprowadzaniu nowego produktu na rynek lub dopasowywaniu oferty do potrzeb klienta. W tym ujęciu „Siła nawyku” jest warta uwagi nie tylko z perspektywy badawczej, ale też czysto biznesowej. Jeśli prowadzisz swój własny biznes, ta wiedza może Ci się przydać, by lepiej zrozumieć Twoich klientów. Umożliwi także wykształcić nawyk kupowania u Ciebie lub korzystania z Twojego produktu lub usługi.

Książka badacza rynku #3: „Ekonomia wdzięczności. Zasada wzajemności w biznesie” Garego Vaynerchuka

Na pewnym etapie mojego życia zawodowego pozycja ta wydała mi się wywrotowa. Gary Vaynerchuk opowiada w niej o tym, że klientowi należy oferować przede wszystkim wartość. Opowiada też o byciu wdzięcznym i rozmowie z klientem, a nie sprzedaży. Jeśli w ten sposób do tego podejdziemy, to rzeczywiście może to się wydać dość karkołomnym podejściem biznesowym. Jeśli jednak spojrzymy na tę propozycję inaczej, jako na budowanie relacji, to nagle wszystko nabierze nowego sensu.

Ekonomia wdzięczności jest oparta na relacji z klientem. Klient nie jest w niej anonimowy, jest znajomym, a nawet przyjacielem. Chodzi o zbudowanie więzi, w oparciu o którą zakup u Ciebie będzie jedyną dostępną opcją dla Twojego klienta. I nie dlatego, że musi, ale dlatego, że chce. A chce nie dlatego, że w głębi czuje się przymuszony, czy zobowiązany. Chce, bo Cię lubi, lubi Twój sklep, Twój produkt lub usługę i wie, że to najlepsze miejsce na takie zakupy.

Wiem, że to wszystko brzmi cukierkowo. Jednak sama nie raz się przekonałam, że ekonomia wdzięczności działa i w biznesie i w badaniach. Oczywiście, nie zawsze i nie w 100%, ale w moim odczuciu to zdecydowanie dobry kierunek. Jeśli dołożymy do tego fakt, że obecnie firmy nie konkurują już jakością lub ceną, ale doświadczeniem klienta, wydaje się, że to podejście jest warte uwagi.

Książka badacza rynku #4: „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” Daniela H. Pinka

Ostatnia pozycja, którą chcę tu dziś zaproponować to „Drive”. Podobnie jak „Siła nawyku” przyda Ci się zarówno w życiu prywatnym, jak i biznesie oraz badaniach rynku. Książka ta w całości poświęcona jest jednemu zagadnieniu – motywacji. Autor, w oparciu o badania naukowe, odrzuca powszechny model motywacji oparty na pojęciach kary i nagrody. Wprowadza za to własny model, którego filarami są: autonomia, mistrzostwo oraz cel.

Poznanie i zrozumienie każdego z tych elementów pozwala zwiększać motywację. Tym samym umożliwia nam samym działać efektywniej, jak również zarządzać i współpracować z innymi.

Kiedy mówimy o interpretacji zebranch danych, zrozumienie, jak działa motywacja do działania u ludzi jest kluczowe do wyciągania prawidłowych wniosków. Wszystko, co robimy jest czymś motywowane. Cokolwiek więc badamy, jest w tym ukryta motywacja. Dlatego właśnie poznanie jej specfiki i zrozumienie jest tak ważne.

Podsumowanie

Mało jest książek o badaniach rynku, a jeśli już są, koncentrują się na technikaliach: organizacji, metodach i narzędziach. Brakuje natomiast książek mówiących o interpretacji zebranych danych. Z drugiej jednak strony, nie sposób w jednej pozycji zmieścić całą wiedzę dotyczącą ludzkiego zachowania. Dlatego też każdy, kto chce robić badania i czerpać z nich wiedzę powinien stale poszerzać wiedzę z zakresu psychologii i socjologii. Przedstawione w tym wpisie pozycje to zestaw subiektywy. Niemniej jednak, gwarantuję, że po ich lekturze łatwiej będzie Ci zrozumieć i wyjaśnić zachowania innych.

Zapraszam Cię także do pobrania eBooka, w którym podaję 3 szybkie przykłady badań rynku, które dostarczą Ci dużo materiału do analizy;)

Obrazek wyróżniający: Sharon McCutcheon z Unsplash

Ważne? Ciekawe? Podziel się z innymi!