You are here: Home » Badania rynku od podstaw » Badania rynku w małej firmie

Badania rynku w małej firmie

Ostatnio zapytałam na swoim fanpage’u na Facebooku, w czym mogłabym Wam pomóc – w ogóle i teraz, w kryzysowej sytuacji, w której znaleźliśmy się za sprawą koronawirusa. I jedna z moich czytelniczek odpowiedziała, że chciałaby się dowiedzieć, czy badania rynku w małej firmie mają sens. Na komentarz oczywiście odpowiedziałam, ale pomyślałam sobie, że to jest coś, o czym koniecznie muszę napisać!

Na wstępie dodam tylko, że gdy piszę „mała firma” to tak naprawdę mam na myśli i małe i mikro-firmy, jednoosobowe działalności gospodarcze, a nawet tych, którzy dopiero myślą o założeniu biznesu.

Czy badania rynku w małej firmie mają sens?

Tak, mają! Oczywiście, że mają. Jak najbardziej – mają! Co więcej, badania rynku w małej firmie są najłatwiejsze. Dlaczego?

 • Jesteś zarówno osobą podejmującą strategiczne decyzje, jak i tą, która ma kontakt z klientem.
 • Decyzje i zmiany możesz podejmować szybko, często reagować na bieżąco.
 • Prowadzenie badań – wbrew pozorom – łatwo możesz wpleść w codzienne działania.

Jednocześnie, nie twierdzę, że jest to super łatwe. Ale może spróbujesz znaleźć dla badań rynku miejsce w swoim biznesie?

Miejsce badań rynku w małej firmie

Dwa, absolutnie podstawowe obszary, w których warto prowadzić badania to:

 • Rozpoznanie potrzeb klienta
 • Badanie satysfakcji

Oba te obszary są na stałe wpisane w charakter realizowania usług dopasowanych do klienta: od usług fryzjerskich, kosmetycznych, przez budowlano-remontowe i projektowanie wnętrz aż po szkolenia, rozwój oraz usługi zarządzania projektami czy usługi asystenckie. Tak naprawdę jednak, w każdym biznesie powinno być miejsce na poznawanie, czego potrzebuje Twój klient oraz na ile zadowolony jest z tego, co dostaje od Ciebie.

Przykład: Sprzedajesz kubki, masz klientów, wszystko idzie ok. Sprzedaż jest na podobnym poziomie, a może nawet rośnie. Super. Ale nie rozmawiasz z klientami, nie znasz ich potrzeb oraz poziomu satysfakcji. Być może, gdybyś zapytał/a ich o to, okazałoby się, że kupują Twoje kubki, ale tak naprawdę marzą o wielkim kubku – takim kubasie. Albo masz piękne wzory, ale szybko się ścierają… Takie informacje mogłyby pomóc dostosować ofertę do klientów tak, by chcieli zostać na dłużej, wrócić.

Co jeszcze można badać w małej firmie?

Bardzo pomocne i przydatne jest poznanie procesu zakupowego – tego, jak to się w ogóle dzieje, że ktoś trafia właśnie do Ciebie. Być może jest jakiś wzorzec, jakaś zależność, którą możesz wykorzystać w przygotowaniu oferty i w dopasowaniu jej do klientów.

Jeśli działasz on-line i masz sklep internetowy, to absolutnie kluczowe jest badanie doświadczeń klienta na stronie (więcej o User Experience stron www przeczytasz tu: Badanie User Experience, czyli jak zbadać doświadczenie). Dobre doświadczenia sprawiają, że więcej klientów przychodzi.

Ludzie ignorują design, który ignoruje ludzi

Fran Chimero
Frank Chimero

Frank Chimero Designer/Projektant (źródło)

Frank Chimero miał tu przede wszystkim na myśli projekt strony www lub sklepu online. Jednak design możemy rozumieć tu bardzo szeroko: wszystko, co zaprojektowaliśmy dla klienta i co mu oferujemy lub z czym się styka. Jest to strona www, ale może być to także wszystko, z czym spotyka się klient w salonie lub… w mailach i w kontakcie z Tobą i Twoją firmą. Jak się czuje, jakie ma doświadczenia? Co jest dla niego wygodne, a co nie?

Jeśli masz lokal, możesz także badać User Experience prowadząc obserwacje tego, jak zachowują się Twoi klienci – czy jest im miło i wygodnie, czy nie. Jest tu wiele aspektów, na które możesz zwrócić uwagę.

Prowadzisz salon fryzjerski lub kosmetyczny? Super! Czy masz wygodne miejsce do siedzenia? Klientki mają gdzie odłożyć torebkę? Czy oferujesz coś do picia? A jeśli tak, czy klienci mają gdzie odstawić szklankę lub filiżankę? A może masz sklep? Czy jest w nim miejsce dla Twoich klientów? Mogą stać i chodzić swobodnie? Czy towary są ułożone w zrozumiały/logiczny sposób? Tego wszystkiego możesz dowiedzieć się obserwując klientów i ich zachowania (oczywiście, bez wgapiania się!;) )

Badania rynku są jak rozmowa

Często, kiedy rozmawiam z przedsiębiorcami, właścicielami małych firm, słyszę, że badania to nie dla nich, że to nie wiadomo co (tak właściwie). Zazwyczaj kojarzą się z ankietami. A przecież ankieta nie ma sensu jak masz kilku-kilkunastu klientów lub Twoi klienci wpadają i wypadają, ciągle się spieszą (więc na pewno nic nie wypełnią).

Czasem także badania kojarzą się z jakimś czary-mary lub czarną skrzynką, w której nie wiadomo co jest i co z niej wyjdzie. Tymczasem badania rynku to jak rozmowa z kimś, z kim chcesz być w kontakcie. Możesz oczywiście w różnej formie ją przeprowadzić: ankiety, maila, czy właśnie zwykłej rozmowy. Możliwości jest wiele – wszystko zależy od Twojego celu, skali i możliwości.

Po co w ogóle robić badania rynku w małej firmie?

Obecnie wiele sklepów, firm, oferuje mniej więcej to samo: taki sam produkt lub usługę. Konkurowanie ceną jest strategią, która na dłuższą metę się nie sprawdza. W pewnym momencie koszty rosną, potrzeby rosną, a przyzwyczajeni do niskich cen klienci nie chcą „wskoczyć” na wyższy pułap cenowy. Dlatego najlepiej jest wyróżnić się poprzez oferowanie wyjątkowego doświadczenia klientowi. I czasem mogą to być niewielkie działania, które przyniosą olbrzymi efekt, np.

 • masaż głowy i zaproponowanie napoju w salonie fryzjerskim;
 • ładne opakowanie zakupionego towaru, w tym wzbogacenie opakowania o charakterystyczny dla marki zapach;
 • przesłanie podziękowania mailem i zapytanie o wrażenia oraz sugestie na przyszłość;
 • telefon z pytaniem, czy wszystko ok u klienta;
 • wprowadzenie do oferty sklepu innych produktów, których poszukują klienci.

…lub coś zupełnie innego, o czym dziś nie wiem ja, ani nie wiesz Ty, a o czym skrycie marzy Twój klient.

Zawsze można coś poprawić w małym biznesie

Jest taki cytat – nie pamiętam kogo – “Musisz iść do przodu, jeśli stoisz w miejscu, to się cofasz”. Osobiście wolę bardziej optymistyczne podejście, chociażby filozofii kaizen, czyli po prostu dążenie i chęć ulepszania. W obu przypadkach chodzi jednak o to samo: by robić coś lepiej i w ten sposób się rozwijać lub wyróżniać. Ale żeby to robić, trzeba wiedzieć, co zmienić, co poprawić. I właśnie dzięki badaniom dostajemy wskazówki, gdzie to usprawnienie lub ulepszenie powinno mieć miejsce. Co więcej, kiedy już zaczniesz prowadzić rozmowę ze swoimi klientami, odkryjesz, że wiele elementów możesz zmienić niewielkim kosztem, a będzie to robić dużą różnicę. Czasem wystarczy zakup stolika kawowego w jakiejś sieciówce lub dodanie kilku informacji do stopki w mailu, żeby poprawić doświadczenie klienta, a w konsekwencji i jego satysfakcję.

Jak się zabrać za badania rynku w małej firmie?

Aby zacząć robić badania w małym biznesie, określ cel (Zróbmy badanie! Kilka słów o celach) i sformułuj pytania badawcze. Określ grupę docelową, czyli kogo chcesz poznać w pierwszej kolejności. Następnie zdecyduj, w jaki sposób możesz uzyskać odpowiedź na postawione pytania – czy lepiej zrealizować badanie jakościowe czy ilościowe (Jakość czy ilość? Podział badań rynku)? A może lepiej sprawdzi się desk research (Badania bez pytania, czyli niedoceniany desk research), obserwacja (Pokaż mi, co robisz, czyli obserwacja uczestnicząca) lub corridor test (Corridor test – korytarz czy może kanał?)?

Kiedy już to wszystko będzie ustalone, zaplanuj pilotaż i sprawdź, jak to się sprawdzi w Twoim biznesie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam Cię do trwającego w kwietniu mini-kursu na Facebooku w grupie “Badania rynku by moresearch”

Banner: minikurs na grupie fb Badania rynku by moresearch
Minikurs “Badania rynku krok po kroku” na grupie Badania rynku by moresearch

A jeśli chcesz jeszcze więcej wskazówek, jak robić badania, pobierz eBooka

Zapamiętaj:

 • W każdym biznesie, nawet tym małym jest miejsce na badania rynku.
 • Ze względu na skalę, badania rynku w małej firmie są łatwiejsze do wdrożenia, a co najważniejsze – ich wyniki łatwiej wykorzystać.
 • Podstawowe obszary, w których możesz zastosować badania rynku to badanie potrzeb i badanie satysfakcji klienta.
 • Badania rynku to nie wiedza tajemna, ani żadna czarna skrzynka, to nawiązanie kontaktu z klientem – rozmowa z nim (choć nie zawsze ma taką formę).
 • Badania rynku to szansa na zyskanie przewagi konkurencyjnej.

Obrazek wyróżniający: stokpic z Pixabay

Ważne? Ciekawe? Podziel się z innymi!