You are here: Home » Badania rynku od podstaw » Badania rynku w rytmie agile

Badania rynku w rytmie agile

Badania rynku bardzo dobrze wpisują się w podejście agile.

Co to znaczy być agile?

W branży IT od 10 lat zawrotną karierę robi określenie agile, czyli ‘edżajl’, czyli zwinny. W czym tkwi magia tego słowa oraz wszystkiego, z czym się wiąże? Zwinny to znaczy taki, który często kontroluje postępy i sprawdza, czy zmierza we właściwym kierunku. A jeśli okazuje się, że kierunek jest błędny – szybko następuje korekta działań. Ale jak badania rynku mają się do IT oraz prowadzenia biznesu agile? Czy same badania rynku są agile? No i co z tego wynika dla Ciebie? Czytaj dalej!

Agility, czyli zwinność w IT

Agile nie został ani wymyślony, ani odkryty w IT . Zwinne działania zostały zaczerpnięte z doświadczeń wojennych i zwinnego sterowania samolotami – częste korygowanie trasy w czasie lotu zamiast sztywne trzymanie się tej wyznaczonej przed startem zwiększało szanse na przeżycie. Zastosowanie tego samego podejścia w projektach informatycznych nie ratowało życia, ale skracało czas realizacji projektu, a tym samym obniżało koszty. Co więcej, okazało się, że działania, które były realizowane zwinnie, pozwalały na bieżąco uczyć się na błędach, co prowadziło do wyeliminowania ich w przyszłości, a tym samym – zwiększenia efektywności.

Agile poza IT

Podejście agile można stosować w każdym działaniu. W bardzo dużym skrócie, cykl, który należy powtarzać wygląda następująco: wyznacz cel, działaj, sprawdź efekty, skoryguj działania, działaj, sprawdź efekty,  skoryguj działania i tak aż do osiągnięcia celu. Proste, prawda?

Agile: działaj, sprawdzaj, koryguj

Kiedy prowadzisz biznes, badania rynku lub jakakolwiek inna informacja zwrotna od klientów jest tym etapem, na którym możesz sprawdzić efekty, a następnie – zmodyfikować swoje działania. Bez badań rynku, bez spotkań z klientami Twój biznes jest jak samolot, który leci po wyznaczonej trasie bez względu na to, co dzieje się po drodze.

Bądź agile dzięki badaniom rynku

Badania rynku pozwalają działać zwinnie. Jeśli mają swoje stałe miejsce w Twoich działaniach biznesowych, pozwalają na bieżąco zbierać informacje zwrotne na temat produktów lub usług, które oferujesz, ale także – potrzeb i oczekiwań klienta. To dzięki informacjom zwrotnym oraz śledzeniu zmian na rynku możesz sprawdzać, czy zmierzasz we właściwym kierunku, czy jesteś tam, gdzie są i potrzebują Cię Twoi klienci.  Badania rynku są tym etapem sprawdzania efektów działań – niezbędnym, by wprowadzić korektę.

Agile w biznesie i miejsce badań rynku

W branży IT, poza byciem agile i prowadzeniem ‘edżajlowych’ projektów możesz spotkać się także z podejściem Customer Development, czyli rozwojem poprzez stały kontakt z klientem. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że rozwój produktu lub usługi, a tym samym i całego biznesu odbywa się oraz możliwy jest dzięki monitorowaniu reakcji klienta na produkt lub usługę. 

Customer Development  w praktyce

Choć anglojęzyczna nazwa może sugerować, jakiś skomplikowany proces lub metodologię, w rzeczywistości jest to bardzo proste podejście. Customer Development zakłada, że na każdym etapie pracy nad rozwiązaniem, produktem lub usługą weryfikujesz, czy to, nad czym pracujesz, jest tym, czego potrzebują Twoi potencjalni odbiorcy. Proszę, zwróć uwagę na to, że napisałam „potrzebują”, a nie „chcą”. Nie zawsze to, czego klient chce, jest tym, czego w rzeczywistości potrzebuje. Dlatego należy na każdym etapie wracać z pomysłem na rynek, do klientów i go weryfikować. Innymi słowy: masz pomysł – weryfikujesz go w swojej grupie docelowej, czy dla jej przedstawicieli ma to sens. Pomysł nabrał realnych kształtów – znów idziesz i pokazujesz to, co masz oraz zbierasz feedback. Produkt lub usługa są już prawie gotowy – sprawdź, czy wszystko gra. To wszystko spowoduje, że Twój finalny produkt lub usługa będą dopasowane do tego, czego klient chce i potrzebuje. Ok, ale jak to zrobić?

Agileowe rozwijanie produktu

Tak, jak napisałam wcześniej, dobrze, żebyś po każdym etapie sprawdzał swój pomysł, czy to jest to, czego potrzebują Twoi potencjalni klienci. Nie powiem Ci, ile takich etapów powinno być – wszystko zależy od złożoności Twojego pomysłu, jego innowacyjności, kosztów wdrożenia oraz gotowości grupy docelowej na jego przyjęcie. Wydaje się, że absolutnym minimum jest weryfikacja na 3 etapach (o ile zaczynasz od zera):

  • Weryfikacja pomysłu
  • Testowanie prototypu
  • Testowanie wersji (prawie) finalnej (tzw. wersji beta)
Miejsce badań rynku w podejściu Customer Development

Jak testować pomysły na produkty lub usługi?

Na tym etapie dobrze jest spotykać się z przedstawicielami Twojej grupy docelowej i rozmawiać z nimi. Możesz ich także obserwować. Możesz śledzić, co piszą w Internecie, możesz wchodzić z nimi w dyskusje.  Na tym etapie możesz wykorzystać:

Jak testować prototyp produktu lub usługi?

Zarówno w przypadku produktu, jak i usługi, możesz wykorzystać badanie User Experience, które pozwoli Ci zobaczyć i usłyszeć, jak Twój potencjalny klient radzi sobie z Twoim produktem lub usługą, jak się czuje w danej sytuacji, którą tworzysz. Badanie User Experience możesz zaprojektować tak, żeby łączyło elementy obserwacji oraz wywiadu – wtedy poznasz zachowania i opinie związane z tym, co chcesz przetestować. Więcej o tym rodzaju badania przeczytasz tutaj: Badanie User Experience, czyli jak zbadać doświadczenie.

Jak przetestować (prawie) gotowy produkt lub usługę?

Tutaj również możesz posłużyć się badaniem typu User Experience. Dodatkowo, jeśli masz dostęp do dużej liczby przedstawicieli Twojej grupy docelowej, możesz pokusić się o rozdystrybuowanie (np. w niższej, promocyjnej cenie) produktu lub usługi (w IT mówimy, że jest to wersja beta, czyli taka już prawie gotowa, ale chcemy sprawdzić, czy nie pojawią się błędy w czasie użytkowania przez testerów), żeby zebrać szerszy feedback. Możesz go zbierać drogą mailową, w trakcie wywiadów, jak również za pomocą ankiety. Czy lepszy będzie wywiad, czy ankieta ze względu na Twój cel i możliwości, możesz sprawdzić tu: Dużo nie znaczy dobrze, czyli liczebność próby.

Po wykonaniu tych wszystkich kroków i zebraniu informacji, będziesz dokładnie wiedzieć, czy i co należy poprawić oraz usprawnić, żeby Twój produkt lub usługa spełniły oczekiwania.

Ale co z agile’em  po wypuszczeniu produktu lub usługi na rynek?

Żyli długo i agile’owo

W związku z tym, że rynek, konkurencja, a także oczekiwania i potrzeby klientów stale się zmieniają, dobrze jest na bieżąco sprawdzać, czy to, co oferujesz nadal jest atrakcyjne. Aby to wiedzieć, zachęcam Cię do stałego kontaktu z klientami w Twoich social media, ale także właśnie poprzez realizowanie badań. Nie muszą to być skomplikowane formy, nie muszą to być wielkie procesy. Czasem mail z pytaniem wystarczy lub ankieta na fanpage’u lub grupie. Próbuj, testuj i bądźmy w kontakcie!

Jeśli temat Customer Development Cię zainteresował, więcej o tym podejściu przeczytasz w książce Steve’a Blanka  i Boba Dorfa pt. „Podręcznik startupu. Budowa wielkiej firmy krok po kroku”.

Obraz wyróżniający: Josef Pichler z Pixabay 

Grafiki: moredearch Małgorzata Owczarzak-Ryng

Ważne? Ciekawe? Podziel się z innymi!