You are here: Home » Badania rynku od podstaw » Ankiety i wywiady, czyli o tym, czym są badania rynku

Ankiety i wywiady, czyli o tym, czym są badania rynku

Ankieta i wywiad to chyba najczęstsze hasła, które można usłyszeć, kiedy mówimy o badaniach rynku. Czasem mam wrażenia, że są one utożsamiane z całą procedurą badawczą. Zarówno w rozmowach korporacyjnych, jak i na grupach facebookowych często słyszę i czytam „zróbmy wywiady”, „zrób ankietę”. I z jednej strony moje serce badawcze rośnie, że jest chęć, żeby badać, że rośnie świadomość potrzeby badania, a z drugiej strony coś we mnie krzyczy ostre słowa sprzeciwu. Dlaczego? Otóż w moim przekonaniu, nie musisz się ze mną zgadzać😉, istotą badań rynku nie jest „robienie wywiadów” czy „robienie ankiet”, ale pozyskiwanie wiedzy o rynku, konkurencji, klientach w celu podejmowania lepszych, trafniejszych decyzji biznesowych. Innymi słowy, nie chodzi o to, żeby coś zrobić dla samego robienia, ale żeby uzyskać odpowiedzi na postawione pytania.

Cel to podstawa

Temat celów i pytań to zupełnie inna historia – opowiadam o tym w osobnym wpisie (Hop). Tutaj zaznaczę i podkreślę bardzo wyraźnie, że jest to absolutnie kluczowa kwestia. Okej, możesz zrobić wywiady, możesz zrobić ankietę, desk research (Nie wiesz co to? Hop), czy etnografię, ale jeśli nie będziesz wiedzieć, po co to robisz, czego chcesz się dowiedzieć, to Twoje dalsze działania w znacznej części mogą okazać się stratą czasu, energii i pieniędzy.

Narzędzia

Kiedy masz już cel i wynikające z niego konkretne pytania, zarówno biznesowe, jak i badawcze, potrzebujesz narzędzia, które pozwoli Ci zebrać dane, na podstawie których sformułujesz odpowiedzi, a następnie – w oparciu o nie – podejmiesz decyzje. I te osławione „wywiady” i „ankiety” to właśnie narzędzia. Powiesz, że one są przecież ważne. Jasne! Zgadzam się, ale są tylko narzędziem. To jest trochę tak jak z wbijaniem gwoździa. Jeśli chcesz wbić gwóźdź w deskę, możesz to zrobić młotkiem, kamieniem, kostką brukową, kawałkiem twardego drewna. Różne narzędzia – efekt ten sam lub… prawie ten sam😉 Podobnie jest z badaniami. Oczywiście, czasem tylko ankieta jest jedynym słusznym wyborem, lub wywiad, ale musisz wiedzieć, że oba te pojęcia są bardzo szerokie i wiele się w nich mieści. Ale to też temat na inny wpis😉

Zapamiętaj

  • Istotą badań rynku jest pozyskiwanie wiedzy o rynku, konkurencji, klientach w celu podejmowania lepszych, trafniejszych decyzji biznesowych i można to robić na różne sposoby.
  • W badaniach rynku kluczowe są cel oraz sformułowane do niego pytania.
  • Wywiady, ankiety i inne metody to tylko narzędzia pozwalające zebrać dane, na podstawie których sformułujemy odpowiedzi na postawione wcześniej pytania.

Daj znać, jakie Ty masz podejście do badań i co o nich myślisz.

M.

Ważne? Ciekawe? Podziel się z innymi!